Produkt dnia
Kuweta Savic Iriz 42 Szara
Kuweta Savic Iriz 42 Szara
16,51 zł
GimCat Pasta Słodowa/odkłaczanie Malt Soft 200 g
GimCat Pasta Słodowa/odkłaczanie Malt Soft 200 g
27,51 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Sterylizacja/kastracja. Jak się przygotować. Opieka po zabiegu.
Sterylizacja/kastracja. Jak się przygotować. Opieka po zabiegu.

  Mimo, iż jest to zabieg rutynowy i raczej nieskomplikowany, trzeba wiedzieć jak się do niego przygotować i jak zająć się kotem po powrocie do domu. Zdecydowanie łatwiej będzie przy kocurku, gdyż zabieg trwa krócej i jest mniej inwazyjny.  Zabieg kastracji w przypadku kotki wymaga rozcięcia jamy brzusznej, przez co zabieg i rekonwalescencja trwają dłużej. 

Przed zabiegiem konieczna jest głodówka zwierzęcia. Nie wolno podawać pokarmu ok 12h przed kastracją. Dobrze jest się zaopatrzyć w podkłady higieniczne, które przydadzą się tuż po odebraniu zwierzęcia z lecznicy. Po narkozie oszołomiony jeszcze zwierzak nie będzie miał siły iść do kuwety i może się załatwić pod siebie. Mogą też wystąpić wymioty, które są niechcianym efektem podania narkozy.  

Sam zabieg trwa stosunkowo krótko. Kilkanaście minut w przypadku kocurów oraz kilkadziesiąt minut w przypadku kotek. Kot w lecznicy spędzi jednak więcej czasu, gdyż dobra lecznica nigdy nie odda nam zwierzęcia niewybudzonego. Na odbiór kota z lecznicy poczekamy więc około 2-4 h. 

Kot mimo, iż wybudzony wciąż będzie zamroczony i oszołomiony. Po powrocie do domu pacjenta najlepiej ułożyć w ciepłym i ciemnym miejscu, na płaskiej powierzchni, z której nie będzie miał możliwości spaść - kot będzie miał problemy z poruszaniem, a także z prawidłową oceną odległości. Kot po narkozie jest wychłodzony, jego temperatura ciała jest obniżona, dlatego potrzebuje dużo ciepła. Będzie także cierpiał na chwilowy światłowstręt poprzez powiększone źrenice, dlatego układamy go w ciemnym miejscu. W zależności od wieku i organizmu zwierzę może dochodzić do siebie od kilku do kilkudziesięciu godzin.  

Gdy kot w pełni wybudzi się (nie będzie się chwiał na nogach i będzie poruszał się w miarę sprawnie), możemy podać mu niewielką ilość pokarmu. Należy jednak być czujnym, co wrażliwszy osobnik może jeszcze zwrócić jedzenie. Kot oczywiście może odmówić jedzenia, nie należy panikować, może nie mieć ochoty lub być najzwyczajniej w świecie obrażony. W przypadku kocurów cięcie jest niewielkie i szybko się goi, więcej zabawy będziemy mieć z pilnowaniem kotki. 

Kastracja kotki to zabieg, który wymaga rozcięcia brzucha. W takim przypadku rana będzie goiła się dłużej i może dojść do powikłań pooperacyjnych, dlatego należy kotkę pilnować i obserwować. Pilnujemy, aby pacjentka nie wylizywała rany. Jeśli bardzo się nią interesuje najlepszym rozwiązaniem będzie kaftanik. Jeśli jednak ubranie go wymagać będzie sporej walki i dużego stresu to lepiej odpuścić to rozwiązanie. Bardziej rozbrykana koteczka może też ściągnąć go z siebie. Najczęściej jednak pacjent nie interesuje się zbytnio cięciem.  

Kotkę należy też ustrzec przed nadmiernym brykaniem i skakaniem. W wyniku długich i wysokich skoków, które powodują mocne napinanie świeżo zszytych mięśni może wystąpić przepuklina, która będzie wymagała kolejnego zabiegu. Dlatego też izolujemy kota na 7-10 dni od innych członków stada, gdyż zabawy z nimi też nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej zamknąć ją w pomieszczeniu, które nie ma zbyt wielu powierzchni do skakania a ewentualne zakryć, aby nie kusiło naszego potworka 😊 Najlepiej pilnować i hamować zapędy naszej kociczki. Wiadomo jednak, że pracować trzeba, dlatego można zaopatrzyć się w klatkę kannelową, w której kotka będzie miała ograniczoną przestrzeń. Uwaga! Są jednak osobniki, których i taka klatka nie powstrzyma.  

Może także wystąpić allergia na szwy. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, ale jednak możliwe do wystąpienia. Objawia się opuchlizną w miejscu szwów. Może wystąpić podwyższona temperatura oraz apatia i niechęć do jedzenia.  

Delikatny wysięk z rany oraz delikatna opuchlizna są normalnym skutkiem przeprowadzonego zabiegu. Jednak wszystko co nas niepokoi, czy to zachowanie naszego kota, czy wygląd rany pooperacyjnej należy skonsultować z lekarzem weterynarii. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl